O tym, że plastik jest szkodliwy, wie już prawie każdy. Niestety swoją dużą szkodliwością cechuje się też plastik, w którym trzymana jest woda pitna. Wszędzie słyszymy o akcjach mających na celu zmniejszenie ilości plastiku produkowanego przez ludzkość. Kolejne kraje, miasta i społeczności próbują zorganizować własne inicjatywy, które mają na celu skłonienie ludzi do zmiany swoich przyzwyczajeń. Z drugiej strony reklamy w radiu i telewizji cały czas zachęcają nas do kupowania wody w plastikowych butelkach. Każdy rozsądny człowiek, który na to patrzy, przeciera oczy ze zdumienia.

Jak więc poradzić sobie z plastikiem? Jak zmniejszyć jego ilość w naszym otoczeniu?

Najważniejsze, abyśmy zrozumieli, że zmiana zaczyna się od naszego domu. Pójdę nawet o krok dalej. Zmiana zaczyna się od Ciebie i ode mnie. To Ty i ja decydujemy o zakupie wody w plastikowym opakowaniu. Dopiero kiedy zdamy sobie sprawę, że do wyprodukowania jednej butelki z wodą zużywa się kilkanaście do kilkudziesięciu litrów wody oraz mnóstwo ropy naftowej, mamy szanse zastanowić się nad ekologią naszego zakupu. Producenci wmawiają nam cudowne właściwości wody, pakują ją w przyciągające uwagę opakowania i reklamują w mediach, tylko po to, byś sięgnął po nią natychmiast, gdy chce Ci się pić.

Gdyby w reklamie pokazano nam prawdę o produkcji, o milionach ton plastiku w morzach i oceanach, o umierających zwierzętach nikt z nas nie sięgnąłby po kolejną butelkę wody w sklepie. Skąd zatem brać wodę pitną, która jest zdrowa, czysta i bezpieczna?

Zamontuj w domu i firmie najlepszy możliwy filtr do wody. Teoretycznie każdy filtr spełni funkcję ekologiczną – koniec kupowania wody w butelkach. Niemniej skoro już decydujesz się na taki zakup, niech to będzie sprzęt, który będzie służył Ci kilkadziesiąt lat i zagwarantuje najwyższej jakości wodę. Poszukaj urządzenia, które monitoruje jakość wody i uniemożliwia Ci jej pobór, gdy woda ta nie spełnia najwyższych norm. Rozglądnij się za urządzeniami zbudowanymi z najwyższej jakości materiałów, wolnych od BPA. Zamontowanie dobrego filtra do wody to wiele korzyści. Od tych związanych z oszczędnością czasu i pieniędzy, po te z wyższej półki, czyli wzięcie odpowiedzialności za losy naszej planety i pozostawienie jej dla następnych pokoleń w lepszym stanie, niż jaki zastaliśmy.

Powiesz – dobra, zamontuję najlepszy filtr do wody, ale nadal nie mam skąd brać czystej wody w podróży czy do pracy. Dla chcącego nic trudnego. Jeśli jesteś szefem firmy albo odpowiadasz za zakupy w niej, to koniecznie zamontuj również filtr do wody w pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, to podsuń gotowe rozwiązanie w swojej firmie. Twoja firma zyska dobry produkt, będzie oszczędzać pieniądze, stanie się proekologiczna. A to wszystko dzięki Tobie! A transport wody?  Tutaj istnieje cała gama rozwiązań. Sięgnij po ekologiczne bidony lub butelki. Zwróć tylko uwagę, żeby nie były plastikowe. Na rynku znajdziesz świetne bidony, wykonane z metali, szkła lub trytanu. Najlepszym rozwiązaniem są bidony, które przez wiele godzin potrafią utrzymywać trzymany w nich napój/wodę w odpowiedniej temperaturze (np. woda schłodzona lub gorąca zupa).

Jak widzisz, rozwiązań jest wiele. Najważniejsze jest jednak, że to Twoja decyzja decyduje o kolejnych dniach, miesiącach i latach naszej planety. Nawet nie zdawałeś sobie sprawy, jak jesteś ważny, prawda?! Jesteś! Wykorzystaj to dla dobra siebie, swoich bliskich i dla społeczeństwa. Twoja dzisiejsza decyzja, to lepsze jutro.